Рускинята Александра Горячкина спечели Световната купа по шахмат за жени в

...

Браво на Нургюл Салимова! Втора на Световната купа по шах.

Рускинята Александра Горячкина спечели Световната купа по шахмат за дами в Баку, Азербайджан. Така българката Наргул Салимова остана втора. Победителката бе избрана в тайбрек. До него се стигна, откакто първите две срещи на Салимова и Горячкина приключиха реми. Горячкина бе считана за любимец, защото е трета в международната класация на Световната шахматна федерация (ФИДЕ).

" Впечатляващо ": ФИДЕ за Салимова

По пътя към финала в Баку 20-годишната Нургюл Салимова в профил Чарлийз ван Зийл (РЮА), Оливия Кьолбаса (Полша), Мари Ан Гомес (Индия), Медина Варда Аулия (Индонезия), Полина Шувалова (Русия) и Анна Музичук (Украйна). Международната федерация по шахмат (ФИДЕ) дефинира представянето на българската шахматистка като " впечатляващо ". А Салимова сподели по-рано, че не е очаквала да стигне дотук.

Още с класирането на финала българската шахматистка си обезпечи място и в Турнира на кандидатките за международната купа през 2024 в Торонто. Тя стана първият интернационален занаятчия, осигуряващ си място в тази надпревара от 28 години насам.

Коя е Нургюл Салимова?

Нургюл Салимова играе шах от 4-годишна. Родена е в село Крепча, област Търговище. Първите уроци по шах ѝ дават нейните татко и дядо. През 2011 година става европейска шампионка при девойките до 8 години, а през 2015 печели международната купа при девойките до 12 години.

Тя е най-младата носителка на Държавната купа за дами - печели я едвам на 13 години и 9 месеца. През годините е печелила и държавните шампионати във всички възрастови групи до 18 години.

Като ученичка Нургюл Салимова споделя в изявление, че обикновено е упражнявала по пет часа на ден след образователните занятия. " Прибирам се към 15:00 часа от учебно заведение и незабавно стартирам да упражнявам. Тренировките ми се организират по Скайп, защото треньорите ми са надалеч от мен ", бе споделила тя през 2019.

И на шампионата в Азербайджан треньорите ѝ, за жалост, останаха надалеч. Причината: липса на финансиране.